پايانه سنگ آهن بندر امام خمينی


اسکله بندر امام خمینی
NISCO
  • حمل مواد

اسکله تخلیه سنگ آهن بندر امام جهت پهلوگیری کشتی های 100 هزارتنی تا پایان سال 78 ساخته شد و جهت تامین و نصب تجهیزات مربوطه قراردادی با کنسرسیومی متشکل از شرکت اسپانیایی TAIM-TFG به عنوان رهبر کنسرسیوم ، شرکت ABB سوئیس بعنوان عضو کنسرسیوم و تامین کننده تجهیزات برق ، ابزاردقیق وکنترل سیستم (شرکت IID بعنوان پیمانکار داخلی کنسرسیوم برای ساخت داخل) منعقد گردیده که در سال 79 فعال شده و در 15/4/83 تحویل موقت گردیده و در حال حاضر در حال بهره برداری و گذراندن دوران گارانتی می باشد.

با توجه به امکانات و فضای مناسب موجود در سایت ، می توان با تغییرات جزئی و طراحی بعضی از تجهیزات، امکان صادرات و واردات آهن آلات ازقبیل اسلب و انواع ورق آهنی را در این مجموعه ایجاد کرد.

شرکت مهندسین مشاور پولاد که از ابتدای کار بعنوان مشاور طرح انتخاب و خدمات مهندسی عمومی و نظارت عالی و مقیم و کنترل پروژه را بعهده داشت پس از واگذاری طرح به شرکت فولاد خوزستان بعنوان بهره بردار طرح ،  شرکت فولاد خوزستان با انعقاد قرارداد جامع خدمات مشاوره با مهندسین مشاور پولاد خدمات نظارت عالی و مقیم ومهندسی عمومی و کنترل پروژه طرح اسکله بندر امام را نیز با توجه به تجربیات گذشته به این مشاور واگذار نموده است.

 موقعيت سايت:

 اسكله اختصاصي تخليه سنگ آهن بندرامام خميني در استان خوزستان و مجاور اسكله هاي سازمان بنادر و كشتيراني در بندرامام خميني ااحداث گردیده است .  فاصله آن تا آبادان 100 كيلومتر و تا ماهشهر 20 كيلومتر مي باشد. زمين سايت به مساحت 85 هكتار باز يافت و تحكيم شده و با دهانه اي 304 متري به خورموسي ارتباط دارد. راه آهن داخلي از ضلع شمالي سايت به راه آهن دو خطه بندرامام اهواز متصل مي باشد و كليه تاسيسات زيربنايي (آب برق تلفن و ) آن تامين شده است.

  شرح پروژه:

كشتي هاي حامل سنگ آهن در اسكله پهلو گرفته و توسط دو دستگاه تخليه از كشتي تخليه مي شوند و از طريق نوار نقاله ها و برجهاي انتقال به محوطه انباشت منتقل و يا مستقيماً به ايستگاه بارگيري قطار منتقل مي شوند تا درون واگن ها ريخته شوند. دو شانتينگ يارد براي توقف قطارهاي پر و خالي در محوطه در نظر گرفته شده تا امكان مانور و بارگيري را فراهم نمايند.

جهت جلوگيري از انتشار غبار علاوه بر اينكه كليه نوار نقاله ها و برج هاي انتقال پوشيده هستند و در محلهاي ريزش مواد نيز با پاشش آب از انتشار غبار جلوگيري می شود ، اقداماتی درمحوطه هاي انباشت و برداشت انجام می شود تا از انتشار غبار کلا جلوگيري گردد ؛  در این رابطه طراحی و برآورد یک واحد Shed  در محل انباشت و برداشت سنگ آهن در نظر گرفته شده است  ( بصورت سقف باز).  

خدمات مهندسين مشاور پولاد :

خدمات مهندسی قبل از ساخت شامل :

  • بازنگری  طراحی های پروسس

  • بازنگری طراحی های مقدماتی

  • بازنگری طراحی های تفضیلی

  • بازنگری مهندسی تجهیزات

خدمات ساخت و نظارت شامل:

  • نظارت بر ساخت

  • نظارت بر نصب

خدمات نظارت بر تست و  گارانتی شامل :

  • نظارت بر تست عملکردی

  • نظارت بر نصب و راه اندازی

برنامه ریزی و کنترل پروژه