شرکت مهندسین مشاور پولاد در سال 1362 با هدف ارائه خدمات مهندسی صنعتی و عمومی در زمینه های مطالعات اولیه طرح، بررسی و تحلیل و بهینه سازی و برنامه ریزی سیستم ها، امکان سنجی، طراحی و انجام محاسبات و تهیه نقشه های اجرایی، انجام امور نظارت و بازرسی فنی در حین ساخت تجهیزات و نظارت کارگاهی در نصب و راه اندازی ماشین آلات و مدیریت اجرایی پروژه ها تاسیس گردیده است.

این مشاور از دیدگاه تخصصی در پروژه های صنعتی مانند صنایع فولاد، صنایع کانی های غیر فلزی، صنایع نفت و گاز و پتروشیمی، صنایع شیمیایی و سلولزی، کارخانه های ماشین سازی و طراحی شهرک های صنعتی و غیره شرکت داشته و علاوه بر آن در پروژه های غیر صنعتی مانند هتل ها، بیمارستان ها، ساختمان های اداری و شهرک های مسکونی نیز فعالیت کرده و در امور مربوط به خدمات مهندسی از دیدگاه کلیه تخصص ها در پروژه های صنعتی و در سطح مدیریت اجرایی در پروژه های مختلف همکاری داشته است.

این شرکت با 40 سال تجربه اندوخته شده، همکاری با شرکتهای بین المللی صاحب دانش فنی روز، و انجام بیش از 120 پروژه بزرگ صنعتی و غیر صنعتی که مشروح آنها در قسمت پروژه های این تارنما آمده است و با استفاده از سیستم شبکه کامپیوتری مجهز و بهره گیری از آخرین نرم افزارهای موجود، توانایی دارد تا کلیه خدمات فنی-مهندسی در ارتباط با اجرای پروژه های مختلف صنعتی در ایران و خارج از ایران و از جمله طراحی، مدیریت و نظارت و مشاوره و همکاری در زمینه احداث واحدها فولاد سازی و گندله سازی را عهده دار شود.

این شرکت مفتخر است که با توجه به شرایط اخیر بیماری کرونا و رعایت فاصله گذاری اجتماعی با ایجاد زیرساخت های لازم شرایط دور کاری را برای همکاران مهیا نموده و با برگزاری جلسات آنلاین و ایجاد دسترسی های لازم به نفرات برای ایجاد ارتباط با آرشیو مدارک مورد نیاز، تعهدات خود را در پروژه های فعال شرکت انجام دهد.

فولادسازی

شرکت پولاد تنها شرکتی است که با انجام بیش از 120 طرح کوچک و متوسط ، واحد ذوب و ریخته گری مجتمع فولاد خوزستان را به ظرفیت نامی 1،550،000 تن در سال رساند. اهم کارهای انجام شده در این پروژه که در سالهای 1363 تا 1367 انجام گرفت شامل طراحی تکمیلی فاز یک و دو ، نظارت و سفارش ماشین آلات و تجهیزات و نظارت بر نصب و راه اندازی بوده است.
در سال 1366 نیز وظیفه طراحی سیستم نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه (PM) کارخانه آهک واحد فولاد سازی نیز با هدف بهینه سازی سیستم تعمیرات نیز توسط شرکت پولاد در مجتمع فولاد خوزستان انجام گرفت.
در سال 1373 به منظور بهينه سازی و افزايش توليد و کاهش ضايعات در واحد ریخته­گری مجتمع فولاد خوزستان، طراحي و اجراي افزايش طول اسلب از 6 متر به 9 متر در خط توليد بصورت مديريت اجرا توسط شرکت پولاد انجام گرفت که این پروژه شامل طراحي - نصب و راه اندازي و تحويل كليد در دست (Turn Key) بوده است.

گندله سازی

شرکت مهندسین پولاد به عنوان طراح با سابقه گندله سازی در کشور Pelletizing Plant Designer شناخته می شود.

شرکت مهندسین مشاور پولاد در سال 1363 و در شرایط خطیر دوران جنگ تحمیلی، طراحی، مدیریت و نظارت پروژه گندله سازی فولاد خوزستان را تا مرحله راه اندازی آن در سال 1368 به عهده گرفت. پروژه با هدف احداث دو واحد گندله سازی هر یک به ظرفیت 2.5 میلیون تن آغاز شده بود و تا سال 1363 پیشرفت فیزیکی ان حدود 20 الی 25 درصد بود. در این سال شرکت پولاد با توجه به عدم امکان همکاری کارشناسان و شرکت های خارجی بدلیل وقوع شرایط جنگی در کشور مسئولیت طراحی و تکمیل این پروژه را به عهده گرفت. اهم کارهای انجام شده در این پروژه که با روش لورگی (LURGI) در سالهای 1363 تا 1368 انجام گرفت شامل طراحی تکمیلی فاز یک و دو، نظارت بر نصب و راه اندازی ماشین آلات و تجهیزات و برنامه ریزی و مدیریت تا رسیدن به تولید 2.5 میلیون تن برای هر واحد و مجموع تولید 5 میلیون تن گندله بوده است.
در ادامه و از سال 1384 تاکنون بهینه سازی و نوسازی تجهیزات و افزایش ظرفیت واحدهای گندله سازی مجتمع فولاد خوزستان از 5 میلیون تن به 7.2 میلیون تن در سال که با همکاری شرکت Hatchکانادا انجام شد. کارهای انجام شده در این پروژه شامل انجام کلیه خدمات فنی و مهندسی و همچنین نظارت و تایید طراحی فاز یک از شرکت Hatch، مدیریت اجرایی (مدیریت و هماهنگی پیمانکاران زیربخش های مختلف پروژه) می باشد.
افزایش ظرفیت واحد گندله سازی مجتمع فولاد مبارکه از 6.4 میلیون تن به 8.6 میلیون تن در سال از 1383 تا سال 1386 توسط مشارکت شرکت پولاد و شرکت HATCH(به عنوان Sub-Contractor) انجام گرفت.


به اطلاع می رساند شرکت مهندسین مشاور پولاد در راستای تقویت توان کاری پرسنل خویش همواره اقدام به برگزاری کلاسهای آموزشی نرم افزارهای عمومی کرده است . اینک با توجه به فضای جدید پساتحریم و بازشدن افق جدید برای شرکت های صنعتی و همچنین ضرورت کار با شرکت ها و سرمایه گزاران خارجی و طبعا رعایت نرم ها و استاندارهای بین المللی، شرکت پولاد در نظر دارد کلاسهای آموزشی خود را با ظرفیت محدود برای داوطلبین و علاقمندان ، به صورت رایگان برگزار کند. در صورتی که علاقمند به شرکت در این دوره ها هستید. فرم درخواست  آموزش را تکمیل و از طریق ایمیل mail@pooladce.com با ما مکاتبه نمایید.

تاریخ تاسیس شرکت پولاد: تیر 1362

تاریخ عضویت در جامعه مهندسین مشاور: خرداد 1365

تاریخ عضویت در FIDIC فیدیک : خرداد 1365

تاریخ اخذ گواهی نامه ISO : آذر 1383

معرفی شرکت پولاد در "راهنمای جامع واحدهای خدمات مهندسی" - انجمن خدمات مهندسی صنعتی استان آذربایجان شرقی


پیشنهادهایی در راستای رفع پاره ای از مشکلات جامعه مهندسین مشاوردعوت به همکاری در پروژه های جدید - شرایط